
- четвер, 27 лютого 2025 р.
Святкування Міжнародного дня рідної мови – це не лише одноденна акція для викладачів кафедри історії та культури української мови, а системна, послідовна робота. Свідченням цього є проведена цьогоріч низка заходів зі студентами різних факультетів університету, залюблених у рідне слово.
“Людина живе не в країні, вона живе всередині мови. Батьківщина – це мова і нічого більше” (Еміль Чоран, румунсько-французький філософ, письменник). Цю тезу для обговорення запропонувала бакалаврам філологічного факультету (201, 203 та 205 групи) завідувач кафедри історії та культури української мови, професор Наталія Колесник. Студенти розмірковували над висловлюванням нашого сучасника, розкривали глибокий зв'язок між людиною та її мовою не лише як інструментом спілкування, а як суттю нашої ідентичності, основою внутрішнього світу, відчуттям дому, батьківщиною.
Магістранти першого року навчання ОПП «Середня освіта (українська мова)» долучились до святкування, прослухавши доповідь кандидата філологічних наук Інни Стрілець про функціонування в лінгводидактичній площині термінів «рідна мова», «друга мова», «успадкована мова» та особливості їх використання при укладанні матеріалів для тих, хто опановує українську мову як державну.
Студенти І курсу ОПП «Французько-український переклад» під керівництвом кандидата філологічних наук, доцента Ірини Гуцуляк поринули у світ чернівецької мовної полікультурності та взяли участь у вікторині від Національної комісії зі стандартів державної мови (було цікаво й корисно всім!). Ірина Гуцуляк провела бесіду також зі студентами І курсу ОПП «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка», які, використовуючи опрацьований матеріал про лінгвоцид української мови, зокрема заборони на тимчасово окупованих територіях (2023 рік – знищення українських книг у бібліотеках; 2024 рік – системна примусова русифікація освіти; заборона російськими окупаційними адміністраціями Святого Миколая, колядок і вертепів), підтвердили глибину та правдивість вислову Н. Дзюбишиної-Мельник: «Рідна мова – це мова культури, у контексті якої виховується дитина (людина). Є рідна культура – є рідна мова. Немає рідної культури – немає рідної мови, але є мова спілкування».
Ігор Грималовський, кандидат філологічних наук, зі студентами 206 групи філологічного факультету з’ясовував, що передувало встановленню цього дня та як його відзначають і в Україні, і в Польщі. Також звернув увагу на особливості українського і польського мовного законодавства. Студентки активно обговорювали, яким повинно бути ставлення до рідної мови як з боку держави, так і кожного громадянина; чи варто недооцінювати роль мови у боротьбі проти московських окупантів; чи однаковим є ставлення до рідної мови в українців та поляків.
Кандидат філологічних наук Руслана Дзісь до святкування Міжнародного дня рідної мови провела бесіду зі студентами географічного факультету щодо особливостей у називанні топонімів рідною мовою корінних мешканців – представників певних етносів. Студенти виявили зацікавлення до проблеми, як завойовники використовують географічні назви з метою пропаганди, щоб знецінити або викорінити спогади про народи, які створили первинні топоніми, зокрема українські. Не оминули своєю увагою під час бесіди й численні приклади ономастичного етноциду, які засвідчені впродовж російсько-української війни, з’ясовували також особливість топонімів Буковини – краю, що є рідним для багатьох національностей.
Зі здобувачами ОПП «Туризм» доцент кафедри Тетяна Бичкова розмірковувала над історією виникнення цієї дати (трагічні події у Східному Пакистані (Бангладеші) 21 лютого 1952 р.). Студенти з’ясували відмінність між Днем материнської (рідної) мови і Днем української писемності та мови й дійшли висновку, що потрібно не лише проводити святкові заходи, а й докладати надзвичайних зусиль для захисту і збереження рідної української мови.
Студенти Навчально-наукового інституту біології, хімії та біоресурсів спеціальностей «Біологія та здоров’я людини» і «Землеустрій та кадастр» (Найда Аліна, Дідович Діана, Божик Юлія та ін.) під керівництвом кандидата філологічних наук, доцента Наталії Попович підготували цікаві презентації, які поглибили знання про історію виникнення та відзначення цього свята. Згадали світлої пам’яті Ірину Фаріон, незламну борчиню за українську мову, життєвим кредом якої були слова: «Мова – це зброя», «Без мови немає нації».
Насамкінець магістри-філологи (ОПП «Середня освіта») під керівництвом кандидата філологічних наук, доцента Оксани Даскалюк запропонували власні визначення поняття рідної мови, доповнивши їх малюнками, створеними ШІ.
Міжнародний день рідної мови – це не лише свято, позначене у календарі. Це день, який вкотре нам нагадує, що рідна мова – це символом єдності, ідентичності, незламності.